Η Super League 2, είναι η δεύτερη σε τάξη κατηγορία των επαγγελματικών πρωταθλημάτων του ελληνικού ποδοσφαίρου, μετά το Πρωτάθλημα της Super League 1 και πάνω από το Football League που είναι πλέον η τρίτη κατηγορία.
Η Σούπερ Λίγκα 2 ιδρύθηκε με την αναδιάρθρωση του 2019 σαν μια νέα ενδιάμεση κατηγορία και διοργανώνεται φέτος πια για δεύτερη φορά την αγωνιστική περίοδο 2020-21 (ουσιαστικά το 2021 καθώς τώρα ξεκινά) με συμμετοχή 12 ομάδων.
Η δεύτερη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου ήταν η Β΄ Εθνική (Football League από το 2010).
Το πρώτο στην ιστορία πρωτάθλημα στην κατηγορία της Σούπερ Λίγκας 2 κατέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ως δεύτερος ο Απόλλωνας Σμύρνης πήρε άνοδο σε μπαράζ με την Ξάνθη.
Η θεσμοθέτηση ποσοστού από το στοίχημα και η συμφωνία με την ΕΡΤ για τηλεοπτικές μεταδόσεις των αγώνων δίνουν στις ομάδες μεγάλες οικονομικές βοήθειες με σημαντικά για την εποχή ποσά.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 12η
Καραϊσκάκης Άρτας – Λεβαδειακός
ΟΦ Ιεράπετρας – Διαγόρας
Χανιά – Δόξα Δράμας
Παναχαϊκή – Α Ο Τρίκαλα
Εργοτέλης – Ιωνικός
Απόλλων Λάρισας – Ξάνθη
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 13η
ΟΦ Ιεράπετρας – Καραϊσκάκης Άρτας
Λεβαδειακός – Χανιά
Διαγόρας – Παναχαϊκή
Δόξα Δράμας – Εργοτέλης
Α Ο Τρίκαλα – Απόλλων Λάρισας
Ξάνθη – Ιωνικός
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 14η
Καραϊσκάκης Άρτας – Χανιά
Παναχαϊκή – ΟΦ Ιεράπετρας
Εργοτέλης – Λεβαδειακός
Απόλλων Λάρισας – Διαγόρας
Ξάνθη – Δόξα Δράμας
Ιωνικός – Α Ο Τρίκαλα
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 15η
Παναχαϊκή – Καραϊσκάκης Άρτας
Χανιά – Εργοτέλης
ΟΦ Ιεράπετρας – Απόλλων Λάρισας
Λεβαδειακός – Ξάνθη
Διαγόρας – Ιωνικός
Α Ο Τρίκαλα – Δόξα Δράμας
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 16η
Καραϊσκάκης Άρτας – Εργοτέλης
Απόλλων Λάρισας – Παναχαϊκή
Ξάνθη – Χανιά
Ιωνικός – ΟΦ Ιεράπετρας
Α Ο Τρίκαλα – Λεβαδειακός
Δόξα Δράμας – Διαγόρας
6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 17η
Απόλλων Λάρισας – Καραϊσκάκης Άρτας
Εργοτέλης – Ξάνθη
Παναχαϊκή – Ιωνικός
Χανιά – Α Ο Τρίκαλα
ΟΦ Ιεράπετρας – Δόξα Δράμας
Λεβαδειακός – Διαγόρας
7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 18η
Καραϊσκάκης Άρτας – Ξάνθη
Ιωνικός – Απόλλων Λάρισας
Α Ο Τρίκαλα – Εργοτέλης
Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή
Διαγόρας – Χανιά
Λεβαδειακός – ΟΦ Ιεράπετρας
8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 19η
Ιωνικός – Καραϊσκάκης Άρτας
Ξάνθη – Α Ο Τρίκαλα
Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας
Εργοτέλης – Διαγόρας
Παναχαϊκή – Λεβαδειακός
Χανιά – ΟΦ Ιεράπετρας
9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 20η
Καραϊσκάκης – Α Ο Τρίκαλα
Δόξα Δράμας – Ιωνικός
Διαγόρας – Ξάνθη
Λεβαδειακός – Απόλλων Λάρισας
ΟΦ Ιεράπετρας – Εργοτέλης
Χανιά – Παναχαϊκή
10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 21η
Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης Άρτας
Α Ο Τρίκαλα – Διαγόρας
Ιωνικός – Λεβαδειακός
Ξάνθη – ΟΦ Ιεράπετρας
Απόλλων Λάρισας – Χανιά
Εργοτέλης – Παναχαϊκή
11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 22η
Διαγόρας – Καραϊσκάκης Άρτας
Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας
ΟΦ Ιεράπετρας – Α Ο Τρίκαλα
Χανιά – Ιωνικός
Παναχαϊκή – Ξάνθη
Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας
Δείτε επίσης:
Εργοτέλης-Α Ο Τρίκαλα-Παναχαϊκή οι ομάδες με τα μεγαλύτερα γήπεδα