Καλύτερος αλλά …έχασε!!!

Ο ΑΟΤ αν και έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν είναι η μέχρι τώρα πορεία του στην Super League 2 γνώρισε την ήττα από τον Καραϊσκάκη. Οι «κυανέρυθροι» πλήρωσαν την αστοχία τους στις τελικές φάσεις που τους παρουσιάστηκαν αλλά και την αδράνεια στο γκολ που δέχτηκαν από τον Γιαννιώτη και που ήταν η μία από τις δύο όλες και όλες φάσεις που έκαναν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι.

Οι του Καραϊσκάκη πανηγύρισαν έξαλλα την νίκη που ήταν και η πρωτη τους στο πρωτάθλημα όπως και ο Γιλαννης Μάγγος που πρώτη φορά στην καριέρα του κέρδισε τον ΑΟΤ.

Τα Τρίκαλα  πρέπει να προβληματίσει το γεγονός ότι είναι εμφανής η μοναξιά του Σταματή στην επίθεση αλλά και η παρουσία ενός «καθαρού» επιτελικού μέσου.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να σκεφτούν πλέον το Κυριακάτικο παιχνίδι με τον Διαγόρα στο στάδιο.

Ανώτερα αλλά έφαγαν γκολ

Τα Τρίκαλα ήταν εμφανώς ανώτερα σε όλο το πρώτο 45λεπτο και το μαρτυρά αυτό όχι μόνο η στατιστική που έδειξε κατοχή μπάλας σε ποσοστό 60% αλλά και οι μοναδικές ευκαιρίες που έχασαν για να ανοίξουν το σκορ. Κορυφαία αυτή του Σταματή στο 32’ που μετά από πάσα του Αλμπάνη βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Μπουργάνη και πλάσαρε πάνω το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι αφού έχασαν μια καλή ευκαιρία στο 36’ με σουτ του Δούμτσιου που έβγαλε σε κόρνερ ο Γιακουμής.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 45’ όταν μετά από κόρνερ του Γυφτοκώστα ο Γιαννιώτης αφύλαχτος στο κέντρο της άμυνας πήρε την κεφαλιά για να σημειώσει το 1-0…

Η απόκρουση του Μπουργάνη

Τα Τρίκαλα παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ δεν μπήκαν δυνατά, όπως το συνηθίζουν, στην επανάληψη. Αντίθετα ο Καραϊσκάκης ήταν πιο κινητικός και αποφασισμένος χωρίς ωστόσο να κάνει κάποια φάση στην εστία του Γιακουμή.

Τα Τρίκαλα πήραν πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού μετά το 65’ βοηθούμενα και από τις αλλαγές αλλά δεν είχαν τελικές φάσεις με τον Καραϊσκάκη να αμύνεται μαζικά.

Η φάση τελικά ήρθε στο 84΄ όταν ο Σταματής έκανε εξαιρετική κίνηση, σούταρε δυνατά αλλά ο Μπουργάνης έδιωξε εντυπωσιακά…

Τρίκαλα (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Νιάρος (57’ Διαμαντόπουλος), Πιαστόπουλος (75’ Σιλβάνο), Σουλιώτης, Ζώγκος (57’ Ευθυμίου), Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου (85’ Ελευθεριάδης), Αλμπάνης, Κεγαχιάς, Πέλκας (46’ Φασίδης), Σταματής.

Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Γιαννιώτης, Ρουμπακούμπα (86’ Νταλακούρας), Δούμτσιος (90’ Μπελεβώνης), Γυφτοκώστας (75’ Δερμιτζάκης), Τάμπας, Παπανίκου, Ρούνεϊ, Λόβρικ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν  ο κ. Σιντόρης (Θεσπρωτίας) με βοηθούς τους κ.κ. Θανασιά (Ηπείρου), Κουβαλάκη (Δράμας)

Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Δούμτσιο, Δερμιτζάκη του Καραϊσκάκη και Ζώγκο, Φασίδη, Κεχαγιά, Σουλιώτη, Ευθυμίου, Διαμαντόπουλου  του ΑΟ Τρίκαλα.

sportrikala.gr

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.